تعمیر مبل

تمیز کردن مبل پارچه ای در 5 دقیقه

اجازه ندهید لکه‌های کثیف مبل شما را زشت کند – برای تمیز کردن مبلتان این روند آسان و گام به گام را در مورد نحوه تمیز کردن مبل پارچه‌ای  با جوش شیرین، مواد شوینده و موارد دیگر دنبال کنید.

نحوه تمیز کردن مبل(روش تمیز کردن ساده)

برای از بین بردن سریع آلودگی از سرکه استفاده کنید: چند قطره سرکه را به نصف فنجان آب اضافه کنید. از یک بطری اسپری، محلول را روی ناحیه کثیف بمالید. محل را بدون مالش با یک حوله کاغذی خشک پاک کنید تا لکه از بین برود.

محصولات تمیز کننده مبلمان

برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن از یکی یا مخلوطی از اینها استفاده کنید (برای نکات تمیز کردن زیر را ببینید):

 • برس خشک
 • وکیوم
 • جوش شیرین
 • بخار پز
 • سرکه
 • اب
 • حوله خشک کن

  نحوه تمیز کردن مبلمان: اصول اولیه

  مانند تمام نظافت ها – مبلمان، فضای داخلی ماشین، پیشخوان  بهتر است بدانید با چه چیزی کار می کنید. بررسی کدهای مراقبت از مبلمان به شما کمک می کند تا بفهمید از کدام حلال ها یا پاک کننده ها می توانید استفاده کنید. هنگامی که محلول های صحیح را پیدا کردید و مایع را روی مبلمان بزنید، مطمئن شوید که با یک حوله خشک پاک میکنید-  هرگز  مالش ندهید. 

قبل و بعد تمیز کردن مبل
قبل و بعد تمیز کردن مبل

نحوه تمیز کردن لکه روی مبل پارچه ای

 1. سریع به لکه ها برسید . به محض اینکه لکه ای روی مبل ایجاد شد، بلافاصله آن را تمیز کنید. انتظار بیش از حد قبل از پاک کردن یک لکه – حتی چند دقیقه – می تواند باعث ایجاد لکه شود و تمیز کردن آن را سخت تر کند.
 2. توصیه های سازنده مبل را بررسی کنید . قبل از استفاده از هرگونه شوینده یا محلول تمیزکننده، دستورالعمل های سازنده را برای مراقبت که معمولاً روی برچسب های مبل مشاهده می شود، بررسی کنید. عدم استفاده از محصولات تمیز کننده ایمن می تواند به معنای آسیب دائمی به مبلمان باشد.
 3. کدهای تمیز کردن مبل پارچه ای خود را بررسی کنید . آیا حروف تصادفی روی برچسب های مبل خود را می شناسید؟ اینها در واقع کد هستند! جدول زیر را برای لیست کدها – و معنای آنها بررسی کنید.

کد تمیز کردن نمودار مبل های پارچه ای

W“پاک کننده مبتنی بر آب.” برای تمیز کردن مبل فقط از پاک کننده های مبتنی بر آب استفاده کنید. پاک کننده مبتنی بر آب نوعی محلول است که از آب به عنوان جزء اصلی استفاده می کند.
S/W“حلال ها و پاک کننده های مبتنی بر آب.” استفاده از حلال ها و پاک کننده های مبتنی بر آب بی خطر است.
S“حلال ها.” فقط از یک حلال برای تمیز کردن مبل استفاده کنید. حلال نوعی محلول است که از یک ماده شیمیایی پاک کننده به عنوان جزء اصلی استفاده می کند.

4. از یک برس خشک برای حذف ذرات سست استفاده کنید . کل مبل را با یک برس سفت با موهای طبیعی بپوشانید تا لکه ها را از بین ببرید و گرد و غبار و کثیفی را به سطح بکشید.

5. جاروبرقی . قبل از شستشو و تمیز کردن مبل پارچه ای خود ، از جاروبرقی دستی استفاده کنید تا خرده ها و هر ذرات سست دیگری را پاک کنید. این کار شناسایی و تمرکز روی لکه های دردسرساز را در زمان تمیز کردن آسان تر می کند.

6. با جوش شیرین تمیز کنید . جوش شیرین فقط برای پختن غذا نیست، بلکه یک درمان تمیزکننده موثر نیز هست. در واقع، پاشیدن جوش شیرین روی کل مبل به از بین بردن بوها و از بین بردن بیشتر لکه ها کمک می کند. شما همچنین می توانید از محلول جوش شیرین خانگی برای هر ناحیه لکه های عمیق استفاده کنید. در یک کاسه، مقدار مساوی جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید. برای محلول خشک یا مرطوب، اجازه دهید جوش شیرین به مدت 15 تا 20 دقیقه بماند. هنگامی که جوش شیرین به طور کامل لکه را جذب کرد، آن را با جاروبرقی جاروبرقی بکشید. و مانند همه انواع محلول‌های تمیزکننده، همیشه قبل از تمیز کردن کامل مبل، قسمت آزمایشی مبل را به صورت نقطه‌ای تمیز کنید.

7. درمان نقطه ای با عامل توصیه شده . تمیز کردن مبل خود را با محصول توصیه شده شروع کنید. اگر مطمئن نیستید که محصول مطابق با توصیه‌ها است، قبل از ادامه، ناحیه کوچکی را برای هرگونه تغییر رنگ آزمایش کنید. چه از پاک کننده های مبتنی بر آب استفاده کنید یا از یک حلال (یا هر دو)، دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. اگر دستورالعمل ها می گوید که انجام این کار بی خطر است، از یک پارچه میکروفیبر برای پاک کردن محلول استفاده کنید.

8. مبل پارچه ای خود را با یک حوله نرم خشک کنید . مناطق مرطوب را با یک حوله خشک بکشید تا رطوبت باقیمانده جذب شود. محلول پاک کننده باقیمانده را به آرامی پاک کنید.

9. اجازه دهید مبل پارچه ای شما در هوا خشک شود . بگذارید مبلمان یک شب در هوا خشک شود و صبح از یک مبل تازه لذت ببرید!

نحوه تمیز کردن مبل پارچه ای با بخارشوی یا مبل شوی

آنچه شما نیاز دارید:

قبل از استفاده بخارشوی اطمینان حاصل کنید که توصیه های سازنده بیان می کند که برای یک کاناپه پارچه ای بی خطر است. همچنین توجه داشته باشید که فقط به این دلیل که مبل شما در برابر آب ایمن است، آن را در برابر حرارت ایمن نمی کند. مانند سایر انواع پاک کننده ها، همیشه قبل از رفتن به بخار کامل (به قصد جناس) یک منطقه را آزمایش کنید!

چه باید کرد:

 1. دفترچه راهنما را بخوانید. دلیلی وجود دارد که چرا بخارشوی با دستورالعمل ارائه می شود. قبل از شروع آنها را با دقت بخوانید.
 2. ابتدا با جاروبرقی. جاروبرقی مبل – یا هر چیز دیگری – قبل از تمیز کردن، تمیز کردن آن را بسیار آسان می کند. کثیفی، گرد و غبار و سایر ذرات سست مانع نمی شوند و به بخارشوی شما یک بوم تمیز برای کار می دهند.
 3. هوا را در گردش نگه دارید. یک پنکه را روشن کنید و تمام پنجره‌های اتاق را برای وزش باد شدید باز کنید. این کمک می کند تا گردش هوا قوی بماند و از تجمع و باقیمانده رطوبت جلوگیری کند.
 4. ابتدا یک منطقه نامحسوس را آزمایش کنید. این مرحله آنقدر مهم است که باید تکرار شود. یک نقطه پنهان کوچک را برای آزمایش پاک کننده انتخاب کنید، مانند پشت یا داخل دامن مبل (اگر دارای یکی باشد، و اگر جنس داخل آن از پارچه ای مشابه با قسمت بیرونی مبل ساخته شده باشد).
 5. اجازه دهید مبل در هوا خشک شود. در حالی که مبل هنوز خیس است روی مبل ننشینید. برای کمک به خشک شدن اتاق، پنجره ها را باز نگه دارید. توجه داشته باشید که ممکن است طول شبانه مبل دست نخورده بماند تا کاملا خشک شود.
 6. جاروبرقی مجدد. با جاروبرقی مجدد، هنگامی که مبل را بخارپز کردید، اطمینان حاصل کنید که هر گونه کثیفی که توسط پاک کننده شل شده است پاک می شود. فقط به یاد داشته باشید که قبل از جاروبرقی صبر کنید تا مبل کاملاً خشک شود!
بخارشوی مبل

بخارشوی مبل

 

3 نظر در “تمیز کردن مبل پارچه ای در 5 دقیقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *